فروشگاه تخصصی چاپ و تبلیغات
Avatar   خوش آمدید کاربرمهمان
ورود | ثبت نام
امروز : يكشنبه 6 خرداد 1397
 
وب سایت تخصصی نیازمندی های صنعت چاپ و تبلیغات
گیفتو
آلتون پرتو
راه کارهایی برای ارسال اس ام اس تبلیغاتی

راه کارهایی برای ارسال اس ام اس تبلیغاتی

بازاریابی پیامکی بر اساس ارسال پیام های کوتاه روی گوشی های موبایل مشتریان است. باید بدانیم طبق پیش بینی ها تا سال 2020، 90 درصد مردم جهان گوشی ...


» 11 نکته طلایی برای ایمیل مارکتینگ موفق

» مدل‌ AIDAS در تبلیغات چیست؟

» جدید ترین و زیبا ترین فونت های فارسی

ساخت تیزر تبلیغاتی
چاپ نقش الماس
نیان استند
مقالات تخصصی تبلیغات و چاپ
دنیای چاپ
فول کالر اینکز
چاپیروس
نوین تاک
  مقالات آموزشی
اجزاء نورسنج ها
معرفی دستگاه چاپ اکوسالونت عرض 320
وضعیت تبلیغ کالاهای مضر در تلویزیون
B2C یعنی چه ؟
سبک ها و اصطلاحات معمول در نقاشی
روش تنظیم تایم آپارات به سنجاق
بازاریابی یا تبلیغات، مسئله این است!
آموزش تعیین کردن URL ها به عنوان هدف
کدام یک از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی مناسب‌ترند؟
چگونه فرهنگ سازمانی را در بازاریابی به کار گیریم؟
روش های نوشتن پلن بازاریابی بدون هزینه
تجارت هنر در مسير معكوس
مدیریت کیفیت مدرن در چاپ
تفاوت طراحی آنلاین و آفلاین چیست؟
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منصوب شد
نقش گرافیک برصنعت چاپ
منظور از (P.O.D) یا Print on demand چیست؟
بیوگرافی و آثار یک کارآفرین در حوزه بازاریابی
سیر تحول تاریخی بازاریابی
مبانی رنگ
نکاتی حیاتی برای تولید خبرنامه الکترونیکی
خلاصه ای از درسهای مذاکره
تاریخچه چاپ دیجیتال در ایران
نکاتی مهم برای رفتار با مراجعین چالش برانگیز
همه چیز درباره تصویر سازی ایران و جهان
HPسریع ترین چاپگر رومیزی جهان را به بازار عرضه می کند
کاغذ صنعتی و کرافت چیست؟
مهم است که وب سایت شما دارای ترافیک باشد
رنگ سال 2014
پشت پرده و راز و رمز های لوگوی بنز
 صفحه نخست / مراحل تولید جوهر چاپ 
مراحل تولید جوهر چاپ

مراحل تولید جوهر چاپ


یک مثال از جوهر افست و فرایند تولید جوهرچاپ در شکا 10-5-1تقریبا شرح داده شده است .


ویژگی رئولوژیکی جوهر

آماده سازی از نظر قوام بر بهره وری و کار چاپ تاثیر دارد .این درجه غلظت به چندین ویژگی طبقه بندی میشود و یابد با فشار های چاپ ، سطح بستر ،مورد زیر چاپ ،سرعت تا حد ممکن در حد مطلوب تنظیم شود. این موارد شامل:

 • ویسکوزیته پویا (چسبناکی ) که میتوان از آن بعنوان مقاومت درونی نیز نام برد .  چسبناکی بیشتر جوهر باعث میشود که کمتر روان شده و به سختی در سطح فیلم انتشار یابد .که واحد محاسبه آن pa/s (پاسکال بر ثانیه یا میلی پاسکال بر ثانیه است ). همچنین به جدول 6-5-1 اطلاعاتی د رمورد ویسکوزیته هر جوهر به طور خاص مراجعه نمایید.
 • تیکسوتروپی نیز یکی از ویژگی های تغییر چسبندگی جوهر از چسبندگی زیاد به چسبندگی کم است .
 • رویه یک جوهر ویژگی تقسیم یک فیلم جوهر به مثلا بین دو غلتک را مشخص میکند . رویه های بزرگتر تولید گرمای بیشتر در واحد  غلتک جوهر و تمایل بیشتر به فیبریا ذرات برای کشیدن از سطح کاغذ

از سوی دیگر یک سطح بالاتر از رویه باعث بهبود چسبندگی به عناصر تصویری  در صفحه چاپ یا روکش میشود. 

کوتاهی

مفهوم کوتاهی با  قابلیت روان بودن (سیالی بودن ) یک جوهر در زمانیکه نیروی برشی خاصی  بروی آن اعمال میشود قابل درک است .نیروی فیزیکی بین ذرات رنگدانه و اجزای چسباننده ملکولی تعیین میکنند که یک جوهر کوتاه است یا بلند. جوهرهای خیلی کوتاه نمیتوانند به راحتی پمپ شوند یا ویژگی سیالی نامناسب  در مخزن دارند. به هر حال آنها کمترین تمایل برای چکیدن یا باعث چاپ تیز تر تصاویر و تاری جوهر میشود .

پخت تابشی جوهر (پرتو افکنی UV)

مزایای این جوهرها لزوما :

 • سرعت (1-100متر بر ثانیه )تا حد ممکن باعث سرعت خشک شدن و پخت جوهر میشود
 • عدم نیاز به حلال ها
 • فاقد خشک کردن در واحد جوهر یا غلتک ها (به همین دلیل کمتر نیاز به تمیز کردن یا پاک کردن واحد جوهر هست)
 • حرارت دهی به بستر به حداقل یا صفر میرسد
 • دارای پایداری مکانیکی و مقاومت شیمیایی

معایب آن عبارتند از :

 • هزینه این جوهرها بیشتر از جوهرهای متداول چاپ است
 • طراحی بخش خشک کن از نظر تکنیکی بالاست
 • تقاضای کنترل به دلایل سلامتی و امنیت آن زیاد است

خشک کردن این جوهرها در بخش 7-1 بطور مفصل بیان شده است

جوهر های UV  (از طریق تابش اشعه ماورا بنفش با طول موج تقریبا 100 تا 300نانو متر  عمل آوری میشوند )جوهرهای چاپ یو وی ساختاری کاملا متفاوت از جوهرهای چاپ ترکیبی دارند. آنها عمدتا برای چاپ روی مواد غیرجاذب مانند پلاستیک و صفحات فلزی و همچنین مقواهای گرید درجه بالا و برچسبها استفاده میشود. جوهرهای UVبرای تمام تکنولوژی های چاپ معمولیو همچنین تکنولوژی چاپ جوهر افشان و جوهر عمل آوری شده از مواد زیر تشکیل شده است :

مونومر ها ، پلی مرها ،الیگومرها ، رنگدانه ، مواد افزودنی ، ماده ظهور عکس

بنابرین جوهر یو وی از مواد فرار تشکیل شده است . مونومرها مایعاتی هستند که برای تنظیم فرایند چسبندگی به کار میرود به همراه پلیمرها آنها سیتم چسب را فراهم میکنند.

در طول بروز واکنش پلیمر / الیگومر با مونومرها یک پلی مر سه بعدی تشکیل میشود. ماده ظهور عکس در حضور اشعه UV به رادیکالها تجزیه شده و باعث پلیمریزاسیون میشود . این رادیکالها رادیکالهای بیشتری را در یک واکنش زنجیره ای تولید و با مونومرها با شکل زنجیره ای واکنش میدهد.

رنگ و مواد افزودنی بکار رفته در جوهر چاپ یوویتقریبا در سایر جوهرهای چاپ نیز وجود دارد.بطور کلی در هنگام فرایند جوهر یو وی و جلا ها باید مراقب بود که  قطره های آئروسول (مه پاش جوهر )در طول تقسیم جوهرو جلا ایجاد نشود. قطره ها میتواند پرس را لکه دار نموده و به هوای اطراف نفوذ کند.

در میان سایر چیزها مه پاش جوهر به سرعت چاپ ،چسب ،طراحی واحد جوهر و واحد پوشش و دما بستگی دارد .بخاطر وجود ماده ظهور عکس جوهر یو وی دارای بوی خاصی است که پس از سخت شدن جوهر فروکش میکند. به هرحال بو در تصویر به دام می افتد. سیستم های وابسته به عمل کاتیونی نه فقط  به لحاظ بو مطلوب تر از سیستم های رادیکالی هستند بلکهزمان بیشتری هم برای خشک شدنشان مورد نیاز است . این برای جا بهتر است چون تمایل به ترک و شیار در آنها کمتر است.

جوهرهای EB (عمل آوری از طریق پرتو الکترونی )

 با جوهر های EB ماده ظهور عکس میتواند حذف شود چون واکنش پرتو الکترونی مستقیما بر روی چسب های واکنش پذیر تاثیر میگذارد . غلظت بالای جوهر در روی فیلم میتواند پیوند زنجیره ای ایجاد کند چون پرتوهای الکترونی عمیقا نفوذ کرده و تاثیر  آن برعمل آوری رنگدانه ها حداقل است

جوهرهای خاص :فلزی/مروارید گون

این جوهر ها جایگاه ویژه ای را در میان سایر جوهر ها بدست آورده اند چون این جوهر ها با رنگدانه های فلزی رنگدانه های مروارید گون با اثر رنگین کمانی یا رنگدانه های مداخله ای تولید شده اند. این جوهرهای چاپ همچنین با نامهای طلایی ، نقره ای و برنزه بسته به ویژگیهای شبه فلزی آنها خوانده میشود . تکنولوژی بکاررفته در تولید برنزه اندازه ذرات رنگدانه های فلزی باید با تکنولوژی چاپ مربوطه سازگار شود. ضخامت فبلم برای چاپ در افست5/3 برای چاپ گراور 8 تا 9 است یعنی ضخامت جوهر فیلم نسبت به چاپهای عادی بیشتر است. برای تولید رنگدانه های نقره ای آلمینیوم با خلوص 5/99 درصد است. بعد ازذوب در کوره های القایی مایع مذاب توسط جریان بخار تکه تکه میشود. محصول نهایی یک تکه فلز با سطح براق فلزی است این جوهر ها مانند جوهرهای معمولی چاپ افست از طریق جذب و اکسیداسیون خشک میشوند.

آخرین تحولات جوهر طلا یی ونقره ای است که پوشش از طریق یک سیستم تیغه جداره منتقل میشود. (بخش 7-2-1-2)این جوهرها از طریق جذب به سطح بستر  و تبخیر آب داخل جوهر خشک میشوند . آنها درخشندگی شفافی نسبت به جوهر چاپهای طلایی و نقره ای معمولی دارند . جوهرهای دارای رنگدانه ها ی مروارید گون اثر براقی در چاپ تصاویر در مقایسه با چاپ براق رنگین کمانی  دارند. این رنگدانه ها دارای هسته های میکا هستند که با یک یا چند لایه اکسید فلزی احاطه شده اند.

جوهر چاپ با رنگدانه های فلزی در چاپ گراور و فلکسوگرافیک نیز کاربرد دارد. ساختار این جوهرها با رنگدانههای رنگهای آلی یکسان است. جوهرهای چاپ نقره ای که با هر نسبتی با جوهرهای رنگی ترکیب شده اند به عنوان جوهرهای زنگ زده طبقه بندی میشوند.نتیجه جوهرهای رنگی با جلای فلزی هستند.

{1-5-5 تا 7-5-1}

1-5-2-2جوهرهای چاپ افست

برای چاپ افست  ویسکوزیته بالا (چسبندگی زیاد ) جوهر خمیری دارای ویسکوزیته پویا h=40 -100pa.s) لازم  است این جوهرباید طوری تهیه شود که اجزای جوهر در حال پاشیدن یادر مرحله غلتک در واحد و یا در مراحل بعدی مانند صفحه چاپ یا روکش مرکب خشک نشود.علاوه بر این جوهر چاپ در افست معمولی با محلول رطوبت زا  وجوهر باید قادر باشد در بخش اصلی محلول رطوبت زا ذخیره شود تا در تماس با صفحه یا مستقیما از طریق  واحد رطوبت دهی جذب شود. در چاپ های بدون آب از یک طرف دیگر روغن سیلیکون میتواند برای اطمینان ازاینکه قسمتهای چاپ نشدنی آغشته به جوهر نشود بکار برده شود. در چاپهای افست لایه ای (فیلم) بینهایت نازک با ضخامت تقریبا  0.5–1.5µm به سطح بستر منتقل میشود . جوهرهای افست از اجزای زیر تشکیل شده اند :

 • جلا (ورنی ) عامل چسب از رزین سخت 20تا 50 درصد با نسبت زیادی از ته صفحه رزین آلکید 0 ا 20 درصد نسبت 0 تا 30 درصد روغن گیاهی (روغن سویا ،روغن چوب) و همچنین روغن های معدنی 20 تا 40 درصد و سایر وعامل خشک کننده کمتر از 2 درصد
 • بسته به رنگ نسبت  رنگدانه ها (رنگ) بین 10 تا 30 درصد
 • مواد افزودنی نسبتی تا حدود 10 درصد

طبقه بندی مواد افزودنی عبارتند از :

 • کاتالیزورهای خشک کننده (ترکیبی از کبالت ،منگنز ،و سایر فلزات )
 • موم برای بهبود مقاومت در برابر سایش و ویژگی سرخوردن
 • عامل برای جلوگیری از خشک شدن زود تر از موعد و پوسته شدن در قوطی یا مخزن رنگ
 • روغن سیلیکون برای جوهر چاپ ضد آب افست

به دلیل  تعدد موارد الزامات در محصول تکمیل شده چاپ و ماهیت بستر ، درصدمحتوای هر جوهر بطور قابل توجهی با دیگری متفاوت است .

علاوه بر اینالزامات خاص جوهر چاپ افست باید در زمان ترکیب جوهر چاپ در نظر گرفته شود. با جوهرهای چاپ افست موارد زیر دارای اهمیت خاصی هستند:

 • شفافیت بالا ( به دلیل اختلاط کاهشی جوهر با چاپ رویی )
 • ویژگیهای قابلیت چاپ و اجرا در چاپخانه مانند : ویژگی سیالی ،خشک شدن ، براق و شفاف بودن ، قابلیت حل شدن تحت تاثیر محلول رطوبت زا ،مقاومت در برابر سایش ،خاصیت انباشتگی
 • پذیرش چاپ توسط بستر و در رویه چاپ ومناسب برای چاپ مرطوب

برپایه این الزامات تمام طبقه های جوهر چاپ برای چاپ افست قابل پیشنهاد میشوند . آنها میتوانند طبق جدول 7-5-1طبقه بندی شوند.

1-5-2-3جوهر چاپ گراور

تفاوت لازم بین جوهر چاپ گراور با افست در ویسکوزیته (چسبندگی ) آنها ست . گراور به جوهر مایع ((h= 0.05–0.2Pa و حتی تا کمتر از 0.01 p.s نیاز دارد ،تا بتواند حفره ای تشکیل دهنده شکل  استوانه ای چاپ گراور را در سرعت بالا را پر کند .واحد مرکب چاپ گراور کوتاهترین واحد مرکب است ( کوتاهترین مسیر برای جوهر از مخزن تا کاغذ در تمام تکنولوژی معمول در چاپ است ) و تنها شامل یک محفظه تغذیه جوهر است که مستقیما صفحه چاپ و تیغه  را با جوهر تامین میکند. این یک سیستم بسته است که به یک جوهر دارای چسبندگی پایین اجازه استفاده میدهد.(شکل 14-2-2در بخش 5-1-2-2)

جوهر گراور در مقایسه با جوهر افست از نظر ترکیب وتولید ساده تر است. طیف وسیعی از جوهرقابل استفاده وجود دارد. برای مثال جوهرهایی برای ایجاد پوششی به ضخامت µm 2 یا جوهرهایی با رنگدانه های خاص فلزی وجود دارد .ترکیبات شیمیایی جوهربه آنها اجازه تنوع کاربردی بیشتری را به دلیل انتقال مستقیم جوهر میدهد . حلال ها هم در گراور بسیار مهم هستند هم برای اطمینان از ویسکوزیته پایین آنها و هم برای اینکه آنها میتوانند  غلظت رنگدانه ها و غلظت نوری جوهر را تغییر دهند . عوامل مهم در انتخاب حلال ها عبارتند از :

نقطه جوش، عدد تبخیر ،نقطه اشتعال، محدودیت انفجار،بو ، امنیت کار ، سازش پذیری اکولوژیکی

 

باید برای چاپ نشریه و بسته گراور باید از حلال های کاملا متفاوت استفاده کرد. به این دلیل اینکه الزامات هر بسته بسیار متنوع هستند . مهمترین حلال ها برای گراور عبارتنداز :

 • تولوئن(تولوئن خالص با ترکیب کمتر از 3/0% بنزن )
 • اگزیلن
 • مشتقات نفتی (در بیشتر شرایط بعلت قابلت اشتعال بالا اجازه مصرف ندارد )

تولوئن یک ماده شیمیایی نفتی است که بصورت مایع بیرنگ و اشتعال پذیر بوده و یک حلال ایده آل محسوب میشود. کار فوق العاده ای برای مواد نامحلول که توسط رنگدانه ها احاطه شده انجام میدهد, و می تواند به مقدار زیاد در سیستم احیا به مقدار زیادی بازیافت شود . با کمترین هزینه و انرژی خشک میشود و با قیمت  حجم مناسب قابل دسترسی است .

اگزیلن از نظر شیمیایی ارتباط نزدیکی به تولوئن دارد . از آنجائیکه کند تر خشک میشود به ندرت در چاپ گراور استفاده میشود. مهمترین حال ها در چاپ بسته ای گراور عبارتند از :

اتانول (اتیل الکل )

اتیل استات (اتر استیک )

آب (در ارتباط با حلال های آلی ، الکل )

استفاده از جوهر چاپ که بتواند با آب رقیق شود نقش پایین تری را در نشر گراور با تکنولوژی امروزی ایفا میکند  . بدلیل الزامات گوناگون چاپ بسته ای گراور (مثلا واکنش با اجزا و تولید بو)حلالهای آلی متنوعی برای تولید جوهر چاپ  اگرچه به مقدار کمتری از حلال های اصلی بکار رفته است . 

1-5-2-4جوهر چاپ فلکسوگرافیک

جوهر چاپ فلکسو گرافیک از نظر ویسکوزیته بسیار شبیه جوهر گراور است .مقدار ویسکوزیته آنها از 0.05 تا 0.5 پاسکال بر ثانیه و ضخامت جوهر آنها 1µmاست .جوهرهای فلکسوگرافیک به صفحه چاپ قابل انعطاف از طریق واحد مرکب که دارای تیغه های محفظه ای با غلتک های صفحه ای منتقل میشود بویژه وقتی که کیفیت بالایی مورد نظر است. تنظیم ویسکوزیته جوهر برای دستیابی به کیفیت بهتر بسیار اهمیت دارد.شرایط زیر لازم است :

عدم فشار جوهر در لبه های برجسته تصویر،ضخامت خوب جوهر ،تقسیم مناسب جوهر و پر کردن حفره های غلتک

تعداد رنگدانه های چاپ فلکسوگرافیک به دلیل تنوع کاربرد بسیار زیاد است و مانند چاپ گراور در چاپ فلکسو گرافیک نیز حلال ها نقش مهمی را در چاپ ایفا میکنند.حلال ها بعد از انتقال جوهربه سطح بستر بوسیله گرما بخار شده و تنها یک فیلم از جوهر خشک شده باقی می ماند.خشک شدن واسطه  باید با چاپ رنگی اتفاق بیفتد جائیکه چاپ مرطوب بر مرطوب رسوبات جوهر را به واحد مرکب بعدی انتقال میدهد.حلال های زیر در چاپ فلکسوگرافیک بطور متداول کاربرد دارند:

اتیل استات

الکل

آب (که گاهی برای چسبندگی بهتر به بستر به آن الکل هم اضافه میکنند )

رنگدانه ها بیشتر  به عنوان عامل رنگ مورد استفاده قرار میگیرند.جوهر های حاوی آب در چاپ بسته ای مورد استفاده قرار میگیرند. برای چاپ برچسب از جوهر چاپ یو وی استفاده میشود .

 

1-5-2-5جوهر های چاپ حروف چینی

در چاپ حروف چینی که گاهی انجام میشود ویسکوزیته وهر 50 تا 150 پاسکال بر ثانیه است و با اجزای اصلی که رنگدانه های آلیو غیر آلی و جلا دهنده ها هستند بکار میرود . در کاغذ ومقوا فرایند خشک شدن مانند جوهر چاپ افست و از طریق جذب در کنار اکسیداسیون شیمیایی انجام می شود. در زمان چاپ بر روی مواد غیر جاذب مانند کاغذهای شفاف و یا کاغذهای فلزی فرایند خشک کردن از طریق اکسیداسیون با استفاده از جوهر فویل انجام میشود . برای چاپ صفحات روزنامه از با تکنولوژی چاپ حروفچینی جوهر چاپ دارای چسبندگی متوسط استفاده می شود که اجزای اصلی رنگدانه های ارزان کربنی و روغن های معدنی است. اینجا خشک کردن فقط فیزیکی و از طریق جذب جوهر به کاغذ روزنامه صورت میگیرد .

1-5-2-6جوهر چاپ پرده ای

در مقایسه با سایر تکنولوژی های چاپ ،چاپ پرده ای بیشترین تنوع کاربرد را با توجه به سطوح بستر ممکن برای آن داراست . به چهار زمینه تولید تقسیم میشود:

چاپ پرده ای  تجاری برای رسانه های تبیلغاتی

چاپ پرده ای ابریشمی به که بر آزایش استجکام ابریشم دلالت دارد

چاپ پرده ای صنعتی برای مثال برای بطری ، تیوبی یا جام

پردازش های ویژه از قبیل چاپ پارچه یا بر روی صفحه های چاپ شده چرخان مثلا مدارهای الکترونیکی و غیره

همراه کاغذ و مقوا بسترهای ممکن برای این چاپ میتواند پلاستیک، شیشه فلز ، پارچه و غیره نیز باشد . آنها دارای خواص متنوع فیزیکی و شیمیایی هستند به همین دلیل تنوع جوهر در چاپ پردهای زیاد است . در هنگام چاپ بر روی مواد پلاستیکی ترکیبات جوهر چاپ مانند چاپ گراور و فلکسوگرفیک میشود .چسبندگی باید با جوهر ، ضخامت لایه و نرمی صفحه مشبک متناسب باشد . خشک کردن از طریق تبخیر حلالهای سبک و با تامین حوای گرم انجام میشود.برای کاغذ ومقوا ،فلز و سطوح صیقلی پایه جوهر باید روغن یا ورنی باشد. این جوهرها معمولا با فرایندهای اکسیداسیونی خشک میشوند. جوهر یو وی نیز برخی اوقات در چاپ پرده ای بکار میرود این ویژگی چاپ پرده ای است که اینامکان را میدهد تا لایه ضخیمی از جوهر تا 12µm و یا بیشتر راداشته باشد.

1-5-2-7جوهر چاپ لفافه ای

چاپ لفافه ای بر تکنولوژی چاپ غیر مستقیم گراور دلالت دارد و بویژه برای چاپ سطوح سخت و غیر مسطح بکار میرود . (بخش 4-5-2را ملاحظه نمایید )

تصاویر چاپ شده با از طریق کلیشه گراور به یک پنبه قابل ارتجاع منتقل میشود و سپس چاپ را روی سطح بستر قرار میدهد. جوهر کاربردی کاملا شبیه جوهر مورد استفاده در چاپ پرده ای است با این تفاوت که ویسکوزیته آن کاهش داده شده است. جوهر درصد بالایی از رنگدانه (در حدود 30 درصد) داشته در حالیکه لایه بسیار نازکی قرار است در سطح چاپ قرار گیرد. آنها به دلیل نوع حلال خیلی سریع خشک میشوند . به هر حال بسته به نوع بستر جوهرمتناسب با خواص شیمیایی خشک شدن   نیز استفاده میشود. برای هر بستر جوهر خاصی بسته به  تنوع سطوح از قبیل چوب ،لاستیک، پلاستیک،چرم، چرم مصنوعی ،چینی و سطوح پوششکاری شده مورد نیاز است . اغلب دستگاه چاپ باید از لحاظ چسبندگی جوهر بعضی از آزمایشات را انجام دهد.

1-5-2-8جوهرتکنولوژی چاپ غیر تماسی

الکتروگرافی

در الکتروگرافی (که شیوه آن در شکل 12-5-1آمده است)مواد رنگی تونراست . تونرها طبق شکل 13-5-1 به شکل مایع یا پودری هستند. ذرات تونر به صورت الکترواستاتیک در واحدی به نام درام پر میشوند و با هدایت گر نوری به تصویر منتقل میشوند. انتقال از هدایت گر نوری به بستر از طریق نیروی الکترواستاتیک انجام میشود (1-3-3-1 و 2-5 ملاحظه شود)متداول ترین استفاده این چاپ در دستگاههای کپی و پرینترهای الکترفتوگراف هستند. تونرهای پودری بوسیله گرما (غلتکهای داغ ) و فشار بر سطح کاغذ قرار گرفته و فیکس میشوند. در سیستم  های دوقطعه ای امروزی تونر از طریق حمل کننده های مغناطیسی ذرات در غلتک ظاهر کننده  توسط یک غلتک مغناطیسی چرخان نگه داشته شده اند منتقل میشود .ذرات تونر پر شده و به انتقال دهنده ها میچسبد .ترکیب تونر و حمل کننده (developer) یا ظاهر کننده نامیده میشود. تونر مصرفی است اما در حالیکه حمل کننده یک ماده مصرف پذیر است و در سیستم تغذیه جوهر باقی میماند . تونر ها با تمام پارامترهای فرایند های ابزارهای کپی و چاپگرها سازگار شده اند. تونرهای خشک رنگی (تونرهای پودری) نمیتوانند با یکدیگر ترکیب و تن رنگ جدیدی را پدید آورند .  تونرهای خشک اغلب در فرایند سنگ زنی مذاب جاییکه ذرات تونر در شکل منظم یا نامنظم بدست می آید.

در یک شیوه مدرن سنتز مستقیم شیمیایی (فرایند پلیمریزاسیون است  که درآن  از شکل دایره ای ذرات و حتی ابعاد آن اطمینان  حاصل میشود . ضخامت لایه تونر خشک پس از انتشار و ثبات بر روی کاغذ 6–15 µm است .در این نوع چاپ تنوع مواد برای چاپ در مقایسه با چاپ افست محدود است . تونرهای مغناطیسی یک قطعه ای شبیه آنچه در نوع دوقطعه ای شرح دادیم هستند بجز خود تونرها که درون خود حاوی مواد مغناطیسی بنام دی اکسید آهن هستند . این ذرات تونر درشت تر بوده و ابعادی حدود 12–20 µm دارند .تونرهای مناسب با تعداد محدودی رنگ برای چاپهای رنگی قابل تولید است . اگر دی اکسید آهن نسبت زیادی از حجم تونر را به خود اختصاص دهد دستیابی به رنگهای روشن یا نیم شفاف مشکل میشود . تونرهای یک قعه ای الکتراستاتیک نیازی به ذرات حمل کننده ندارند ذرات تونر توسط میدان های الکترواستاتیک کنترل شده ،حمل میشوند. این ذرات تونر نسبتا با سرعت کمتری مورد استفاده قرار میگیرند. در تونرهای مایع مواد رنگی یا رنگدانه ها در پایه ای از مایع هستند . انتقال ذرات بارگیری شده در استوانه از طریق نیروی الکتریکی در میدانهای فعال صورت میپذیرد. غلظت تونر تقریبا 5% و باید برای چاپ افزایش یابد برای نتیجه ایده آل ذرات تونر باید به کاغذ برسند به نحوی که پایه مایع از ترکیب حذف شود .ذرات تونر مایع(با ابعاد حدود 1–2 µm)  از تونر پودری خشک ریز تر هستند که همین بزرگترین مزیت آنها بشمار میرود . ذرات ریزتر به ایجاد لایه نازک تر و شفافیت بیشتر کیفیت تصاویر کمک میکند. رنگهای ویژه از طریق ترکیب بدست می آید و از این لحاظ تونر مایع شباهت کمتری به تونر های پودری دارد . در مقایسه با تونرهای پودری آنها در تولید و فرآیند آسان نیستند. نوعاً ویسکوزیته آنها تقریبا 15 میلی پاسکال برثانیه است .

جوهر افشان

جوهرهای افشان ویسکوزیته پاییندر حدود 1تا 30 میلی پاسکال بر ثانیه  دارند.رنگها و رنگدانه بیشتری بکار میبرند . جوهرباید بخوبی فیلتر شده باشد بطوریکه توده ها و یا ناخالصی های کانالهای ریز و نازل های سر چاپگر را مسدود نکند. بسته به تکنولوژی و موادی که باید چاپ شود انتقال دهنده های مختلف محلولها به شرح زیر استفاده میشود:

جوهر افشان در موقع درخواست

جوهر افشان حرارتی

جوهر افشان پیزو :آب ، روغن موم های ذوب شده برای جوهرهای مذاب (جامد در دمای اتاق )

جوهر افشان مستمر : آب و MEK(متیل اتیل کتون )

بدلیل چسبندگی کم جوهر نتیجه چاپ بستگی به سطح بستر دارد . جوهرها در سطوح غیر جاذب یا خیلی شفاف  تمایل به برش یا نفوذ  دارند . قطرات رنگهای مختلف میتواند به همدیگر تداخل پیدا کنند.علاوه بر این بستر شکل هندسی  خود را به دلیل نسبت بالای مایع (90 تا95درصد )بصورت (شکل موجی) تغییر میدهد مشکلات فوق الذکر برای اکثر سطوح دارای پوشش خاص  حل شده است .این پوشش ها در مایع جمع شده و از هم پاشیدن شکل آنها جلوگیری میکند. لایه جوهر با جوهرهای چرب یا متیل اتیل کتون بسیار نازک(<0.5µm). هستند. جوهرهای مذاب و یو وی لایه های نسبتا نازک کمتر از 10µm تشکیل میدهند چون به سختی حاوی هر مایعی هستند .بازدیدها : 3759نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است


ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
شماره تماس :
متن نظر : *
تشخیص امنیتی :
 


آگهی های مرتبط با این خبر


چاپخانه گلبرگ (قم)

چاپخانه گلبرگ (قم)


چاپخانه گلبرگ (قم) تاسیس:1374 عزت الله حیدری ...
چاپ کارت پرسنلی و گارانتی

چاپ کارت پرسنلی و گارانتی


مرکز حرفه ای چاپ کارت پی وی سی پرسنلی ...
چاپ دیجیتال همنام رسم (گیلان)

چاپ دیجیتال همنام رسم (گیلان)


چاپ دیجیتال همنام رسم (گیلان) تاسیس: 1380 محسن ...
چاپ بادکنک تبلیغاتی

چاپ بادکنک تبلیغاتی


چاپ بادکنک تبلیغاتی چاپ بادکنک تبلیغاتی با ...
طرح بنر ادعیه ماه رمضان - یا علی یا عظیم - لایه باز PSD

طرح بنر ادعیه ماه رمضان - یا علی یا عظیم - لایه باز PSD


با سلام عرضه شده در اولین فروشگاه ...
چاپ ديجيتال ايرانيان

چاپ ديجيتال ايرانيان


بهترین مجری و ارائه دهنده خدمات: چاپ دیجیتال
چاپخانه آرتک ( چاپ بنر 6 رنگ )

چاپخانه آرتک ( چاپ بنر 6 رنگ )


چاپخانه آرتک ( مجهزترین چاپخانه دیجیتال در غرب تهران ...
دستگاه چاپ فلت بد

دستگاه چاپ فلت بد


دستگاه چاپ فلت بد دستگاه چاپ بروی ...
قیمت چاپ انواع هولوگرام

قیمت چاپ انواع هولوگرام


شرکت بُعد گستر پيام بعنوان اولين عضو ايراني انجمن بين ...
کنترل از راه دور دستگاه های چاپ با اس ام اس

کنترل از راه دور دستگاه های چاپ با اس ام اس


راه حلی ساده برای کنترل تجهیزات برقی از راه دور
چاپ عكس رنگي روي طلا و نقره

چاپ عكس رنگي روي طلا و نقره


بهترين هديه و مناسبترين و ماندگارترين كادوئي براي تمام مناسبتها ...
مشاوره ، طراحی ، چاپ کانون تبلیغات ماورا

مشاوره ، طراحی ، چاپ کانون تبلیغات ماورا


مشاوره ، طراحی ، چاپ کانون تبلیغات ماورا ...
پیش از چاپ صبا(اصفهان)

پیش از چاپ صبا(اصفهان)


پیش از چاپ صبا(اصفهان) تاسیس: 1377 کد: 1655
سالنامه نقشینه

سالنامه نقشینه


تولید کننده انواع ست مدیریتی نفیس، ارگانایزر، ارگانایزر مدیریتی ، ...
چاپ دیجیتال پرچم با کیفیت بالا

چاپ دیجیتال پرچم با کیفیت بالا


شرکت تولیدی ایرسا فلاگ معرف برند شما ...
وارد کننده فنجان نعلبکی ولیوان سرامیکی باچاپ کوره ای

وارد کننده فنجان نعلبکی ولیوان سرامیکی باچاپ کوره ای


وارد کننده لیوان ماگ فنجان نعلبکی و پخش ظروف هتلی ...
چاپخانه افست،لترپرس ایران چاپ خرمدره(زنجان)

چاپخانه افست،لترپرس ایران چاپ خرمدره(زنجان)


چاپخانه افست،لترپرس ایران چاپ خرمدره(زنجان) تاسیس: 1359 حمید ...
چاپخانه ياسين

چاپخانه ياسين


ياسين مديرمسئول :‌ سيد عباس شرفي‌راد آدرس :‌ ...
چاپ سررسید / چاپ سررسید 1394 / سررسید سال 94 / تقویم تبلیغاتی 94

چاپ سررسید / چاپ سررسید 1394 / سررسید سال 94 / تقویم تبلیغاتی 94


چاپ سررسید / چاپ سررسید 1394 / سررسید سال 94 ...
چاپ انواع لیبل های رول و پشت چسبدار

چاپ انواع لیبل های رول و پشت چسبدار


شرکت چاپ کاج رول، انجام کلیه خدمات چاپ توسط دانش ...
شرکت تعاونی چاپ نگین(مازندران)

شرکت تعاونی چاپ نگین(مازندران)


شرکت تعاونی چاپ نگین(مازندران) تاسیس: 1371 کد:4788 ...
قیمت تراکت/ قیمت کاتالوگ / قیمت بوشور و پوسنر

قیمت تراکت/ قیمت کاتالوگ / قیمت بوشور و پوسنر


قیمت تراکت/ قیمت کاتالوگ / قیمت بوشور و پوسنر ...
چاپخانه نایلون چاپ نگین – شرکت(اصفهان)

چاپخانه نایلون چاپ نگین – شرکت(اصفهان)


چاپخانه نایلون چاپ نگین – شرکت(اصفهان) تاسیس: 1375 ...
چاپ آنلاین ایکس پیکسل

چاپ آنلاین ایکس پیکسل


چاپ کارت ویزیت چاپ ست اداری چاپ کاتالوگ
چاپخانه ام البنین (خوزستان)

چاپخانه ام البنین (خوزستان)


چاپخانه ام البنین (خوزستان) عزیز حیدری کیا ماهشهرف ...
چاپخانه سپهر نوین (قم)

چاپخانه سپهر نوین (قم)


چاپخانه سپهر نوین (قم) تاسیس: 1383 حمیدرضا سقایی
چاپ دیجیتال ارغوان – کانون تبلیغاتی (قم)

چاپ دیجیتال ارغوان – کانون تبلیغاتی (قم)


چاپ دیجیتال ارغوان – کانون تبلیغاتی (قم) محمدمهدی رضوانی ...
چاپخانه محتشم

چاپخانه محتشم


محتشم مديرمسئول :‌ سيد حسن محتشمي آدرس :‌ ...
گالری آثار نقاشان جهان 2 - 1

گالری آثار نقاشان جهان 2 - 1


با سلام عرضه شده در اولین ...
فروش دستگاه چاپ سیلک (چاپ برروی سی دی ونایلون و تی شرت و...)

فروش دستگاه چاپ سیلک (چاپ برروی سی دی ونایلون و تی شرت و...)


یک دستگاه چاپ سیلک نیمه اتوماتیک دست دوم در حد ...
چاپخانه ايزد

چاپخانه ايزد


ايزد مديرمسئول :‌ طاهر مجاجرودي آدرس :‌ تهران ...
چاپخانه طوبي

چاپخانه طوبي


طوبي مديرمسئول :‌ علي‌اکبر بلالي آدرس :‌ تهران ...
چاپ دیجیتال امین (کهکیلویه و بویراحمد)

چاپ دیجیتال امین (کهکیلویه و بویراحمد)


چاپ دیجیتال امین (کهکیلویه و بویراحمد) تاسیس: 1370 ...
برچسب امنیتی

برچسب امنیتی


شرکت فراگر صنعت تولیدکننده و ارایه دهنده با کیفیت ترین ...
چاپ ديجيتال فوري

چاپ ديجيتال فوري


مركزتخصصي چاپ ديجيتال آريان مفتخراست خدمات چاپ ديجيتال خودرا با ...
چاپخانه محراب

چاپخانه محراب


محراب مديرمسئول :‌ محمد اشرفي اصفهاني آدرس :‌ ...
طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی و چاپ کاتالوگ


حرفه ای تبلیغ کنید • کانون آگهی ...
ساخت و چاپ انواع سازه های نمایشگاهی

ساخت و چاپ انواع سازه های نمایشگاهی


پرسیاه گرافیک مشاوره، طراحی، چاپ و ...
پویا هنر نوین ـ شرکت چاپ

پویا هنر نوین ـ شرکت چاپ


پویا هنر نوین ـ شرکت چاپ مدیرمسوول:مجید خادمی ...
سررسید و تقویم با چاپ لوگوی اختصاصی

سررسید و تقویم با چاپ لوگوی اختصاصی


سررسید و تقویم با چاپ لوگوی اختصاصی ...
شبرنگ شب نما

دنیای چاپ بنر
طراحی وب سایت : دیاسافت
قدرت گرفته از DiasoftCMS 3.1 2015